Vietti Barbera d'Asti La Crena

Takaisin

Tilausvalikoima

Vietti Barbera d'Asti La Crena
Maa
Italia
Tuotantoalue
Italia, DOC Barbera d'Asti
Rypäle
Barbera 100%
Väri
Syvä rubiinin punainen
Tuoksu
Runsaassa tuoksussa kypsää kirsikkaa, vadelmaa, vaniljaa, mausteiden ja tupakan aromeja.
Maku
Täyteläinen ja runsaan hedelmäinen Barbera. Tammen sävyt siivittävät pitkää jälkimakua.
Ruokasuositus
Nauti tätä viiniä aromikkaiden tomaattipohjaisten liharuokien seurana. Erikoisen hyvää jänis-raguun kumppanina.
Alkoholipitoisuus
14,5 %
Alkon tuotenumero
936747
PDF-tuotekortti
Lataa PDF
Barbera-rypäleet on korjattu lokakuun alussa La Crena-nimiseltä viinitarhalta (3 ha) Agliano d'Astissa. Köynnökset istutettiin v. 1932. Mehun annettiin olla kuoriaineksien kanssa kahdeksan päivän ajan terästankeissa, jonka jälkeen viinikäyminen 26-32 °C. Käymisen aikana sakka pumpattiin kahdesti/kolmesti viinin päälle. Tynnyreissä tehdyn malolaktisen käymisen jälkeen viini siirrettiin ranskalaisiin tammitynnyreihin 16 kk ajaksi kypsymään. Kypsymisen jälkeen viini sai vielä hetken levätä terästankeissa ennen pullotusta (ei suodatusta). Pullotusmäärä 9930 pulloa + 100 magnumia. Barbera-lajike on melko nuori. Siitä löytyy ensimmäiset merkinnät historiankirjoissa "vasta" 1700-luvulta. Näitä ensimmäisiä muistiinpanoja säilytetään Monferraton alueeseen kuuluvan Nizzan kaupungintalolla. Se on lajikkeena melko satoisa ja sen kypsymistä on seurattava tarkasti. Oikein ajoitettu korjuu takaa tämän lajikkeen parhaimmat aromit ja niistä tehtyjä viinejä voidaan myös kypsyttää.

Vietti

Viettin viinitalon juuret Piemontessa johtavat 1800-luvulle, mutta ensimmäiset Viettin omalla nimellä tehdyt viinit valmisti Mario Vietti vuonna 1919. Vuodesta 1952 Marion tyttären, Lucianan, mies ja innovatiivinen viinintekijä, Alfredo Currado, jatkoi appensa työtä ja nosti Viettin viinitalon Piemonten huippuviinien tuottajien joukkoon.  Hän oli mm. yksi ensimmäisistä tarhaviinituottajista (single vineyard wines) ja hänen panoksensa Roeron alueen valkoisen Arneis- rypäleen elvyttäjänä ja kehittäjänä on ollut merkittävä. Viettin viinit ovat lisäksi etikettitaiteen edelläkävijöitä; vuodesta 1970 alkaen sekä paikalliset että kansainväliset taiteilijat ovat suunnitelleet viineille persoonalliset etiketit.

Viettin 35 hehtaarin viinitarhat sijaitsevat Barolon sydämessä Castiglione Fallettossa. Perheyrityksen johdossa ovat nykyisin vävypoika Mario Cordero ja poika Luca Currado.